
65.9K
Downloads
62
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Prvou moderátorkou vedeckého podcastu SAV bola Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Aktuálne podcast moderujú Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV a od októbra 2021 sa poslucháčom prihovára aj Klára Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, ktorá prináša rozhovory s výskumníkmi z ústavov SAV sídliacich na východnom Slovensku. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Prajeme príjemné počúvanie! : )
Episodes

Tuesday Apr 12, 2022
Tuesday Apr 12, 2022
Vojna na Ukrajine priniesla do našich životov úvahy o rôznych hrozbách a ich dôsledkoch. Svet s napätím sledoval dianie v okolí jadrových elektrární v Černobyle a v Záporoží, ktorých chod bol od začiatku vojnového konfliktu už niekoľkokrát ohrozený. Ďalšou, možno ešte vážnejšou hrozbou, môže byť použitie jadrových zbraní zo strany Ruska.
Sú ukrajinské jadrové elektrárne dostatočne chránené pred nechcenými zásahmi zvonka? A môžu byť hrozbou pre Slovensko? Ako fungujú jadrové bomby? Existujú aj také, ktorých výbuch a zamorenie by sa dali prežiť? Dokázali by sme takúto zbraň vyrobiť aj na Slovenku? Koľko jadrových bômb stačí na vyhubenie života na Zemi?
Aj na tieto otázky nám v podcaste odpovedal na slovo vzatý odborník, top slovenský jadrový fyzik Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.