
147.4K
Downloads
104
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes

Friday Jun 20, 2025
#90 Pavol Siman • Planéta si poradí, ľudstvo možno nie
Friday Jun 20, 2025
Friday Jun 20, 2025
V piatok 13. júna 2025 sme v Bratislave opäť uskutočnili naše najväčšie popularizačné podujatie MY SME SAV. Súčasťou programu bolo aj nahrávanie Vedeckého podcastu SAV a záznam rozhovoru si môžete oddnes vypočuť aj vy.
Hosťom Petra Boháča bol geológ a geochemik dr. Pavol Siman z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., ktorý okrem iného vysvetlil aj to, ako v hlbinách Zeme vznikajú horniny, prečo je Slovensko geologickým unikátom a popísal pozoruhodný nález - jeden z najstarších minerálov v Európe, zirkón starý 3,3 miliardy rokov.
Ako vedec, ktorý študuje geologickú históriu planéty, upozorňuje Pavol Siman aj na to, že dnešné tempo zmien je bezprecedentné. Zatiaľ čo príroda mala v minulosti milióny rokov na to, aby si poradila s výkyvmi, dnes má zrazu len desaťročia. A to už nie je v súlade s prirodzeným kolobehom.
Vedecký podcast SAV môžete nielen počúvať, ale aj sledovať, a to prostredníctvom YouTube kanála SAV. A ak máte pre nás podnet, pripomienku alebo odkaz, môžete nám napísať email na adresu: podcast[zavináč]savba.sk. Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! :)
No comments yet. Be the first to say something!