127K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Jan 08, 2021
#9 Stanislav Komorovský • Pred fyzikálnymi zákonmi mám veľký rešpekt
Friday Jan 08, 2021
Friday Jan 08, 2021
Vedecký podcast SAV vstupuje do nového roku 2021 s dvomi novými moderátormi. Vedcov a vedkyne zo Slovenskej akadémie vied budú poslucháčom v pravidelných 2-týždňových intervaloch predstavovať Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV a Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.
Hosťom Petra Boháča v 9. epizóde bol Stanislav Komorovský, vedúci oddelenia teoretickej chémie na Ústave anorganickej chémie SAV. Sám seba považuje skôr za teoretického fyzika. Vo svojom výskume spája dva zdanlivo nespojiteľné svety - svet kvantovej mechaniky a teórie relativity.
V uplynulom roku dosiahol úspech hodný olympijského zlata. Spolu so svojimi kolegami publikoval článok vo svetovo najprestížnejšom vedeckom časopise pre chemické vedy Chemical Reviews. Popísali v ňom vplyv relativistických efektov ťažkých prvkov na NMR posuny ľahkých prvkov.
Čo takýto úspech pre vedca zo Slovenska znamená, čo všetko treba urobiť preto, aby sa článok dostal do najlepšieho vedeckého časopisu na svete, ale aj o vedeckom prístupe pri hraní videohier či o tom, aké je to šéfovať vlastným svokrovcom sa dozviete v prvej epizóde Vedeckého podcastu SAV roku 2021.
Prajeme príjemné počúvanie :)
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.