
138.9K
Downloads
99
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes

Friday Mar 14, 2025
#84 Marek Semelbauer • Život hmyzu vie byť krutý
Friday Mar 14, 2025
Friday Mar 14, 2025
V 84. epizóde Vedeckého podcastu SAV sme sa s entomológom Marekom Semelbauerom z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. rozprávali o tom, ako zvieratá prežívajú zimu a ako im mení život klimatická zmena. Hovorili sme o cicavcoch, vtákoch, hmyze i plazoch a o ich pozoruhodných stratégiách prežitia – od hibernácie cez migráciu až po tvorbu „nemrznúcej zmesi“ v krvi.
Vypočujte si náš podcast a dozviete sa aj to, ako teplejšie zimy ovplyvňujú životné cykly hmyzu a prečo sa niektoré druhy posúvajú na sever. Vedeli ste, že čmelia komunita funguje podobne ako kláštor a že ich kráľovná má autoritu aj nad svojimi vnučkami? Diskutujeme aj o tom, prečo je ochrana opeľovačov kľúčová pre celé ekosystémy. Ako môžeme my sami pomôcť prírode? A prečo je dôležité učiť deti spoznávať a chrániť životné prostredie?
Vedecký podcast SAV môžete nielen počúvať, ale aj sledovať, a to prostredníctvom YouTube kanála SAV. A ak máte pre nás podnet, pripomienku alebo odkaz, môžete nám napísať email na adresu: podcast[zavináč]savba.sk. Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! :)
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.