126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Oct 21, 2022
Friday Oct 21, 2022
Pozvanie do nášho podcastu prijal mimoriadny vedec, nanobiotechnológ, Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV, v. v. i. Doktor Tkáč spolu so svojím tímom vyvinul svetovo unikátne diagnostické testy na rakovinu prostaty, vďaka ktorým je možné identifikovať prítomnosť rakovinových buniek v krvi už vo veľmi skorom štádiu ochorenia. V podcaste vysvetľuje, na akom princípe tieto testy fungujú a aké sú ich výhody. Taktiež priblíži proces ich zaradenia do klinickej praxe a povie viac aj o skúsenostiach zo zakladania biotechnologickej startupovej firmy Glycanostics, ktoré považuje za dobrodružstvo a mínové pole zároveň.
Jánovi Tkáčovi sa tiež podarilo ako vôbec prvému Slovákovi získať prestížny vedecký ERC grant a neskôr aj grant ERC Proof of Concept, zameraný na komercializáciu svojich diagnostických kitov. V podcaste sa tiež dozviete viac o jeho bohatých skúsenostiach zo zahraničia a zistíte, aké výhody vidí v tom, že robí vedu práve na Slovenku.
Prajeme príjemné počúvanie! 😊
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.