126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Apr 07, 2023
#53 Milan Ťapajna • Zdravotné riziká 5G sietí sú jasný hoax
Friday Apr 07, 2023
Friday Apr 07, 2023
5G siete sú pre niekoho strašiakom, pre iného užitočným a dôležitým systémom, ktorý nám umožňuje vysoké dátové toky pri obrovskom množstve zariadení pripojených na internet. Náš hosť, odborník v oblasti mikroelektroniky, Milan Ťapajna z Elektrotechnického ústavu SAV, v. v. i. nám v podcaste vysvetlil ako tieto siete fungujú, prečo sú v dnešnej dobe nevyhnutné, ale aj to, prečo nimi netreba pokrývať celú krajinu.
Doktor Ťapajna okrem toho priblížil aj svoj výskum, ktorý s týmito sieťami úzko súvisí. Vyvíja nové koncepty polovodičov z materiálov iných ako kremík, pretože už aj ten začína narážať na svoje limity. Vývoj v oblasti mikroelektroniky napreduje nesmiernou rýchlosťou a prispievajú k tomu aj slovenskí vedci. Dokážu byť aj konkurencieschopní? Aj to sa dozviete z nášho podcastu. Prajeme príjemné počúvanie! 😊
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.