126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Jan 21, 2022
#31 Norbert Žilka • Poruchy pamäti nie sú prirodzeným znakom starnutia
Friday Jan 21, 2022
Friday Jan 21, 2022
V 31. epizóde nášho podcastu sme privítali Norberta Žilku, riaditeľa Neuroimunologického ústavu SAV, v. v. i. S moderátorkou Soňou G. Lutherovou sa rozprával o demencii a Alzheimerovej chorobe. Vysvetlil, ako slovenská veda prispieva k poznaniu tohto ochorenia, prečo vznikla prvá slovenská mozgová banka a čo je cieľom národného programu Slovensko proti demencii. V podcaste sa dozviete aj to, v akom štádiu je vývoj vakcíny proti Alzheimerovej chorobe.
Docent Žilka okrem toho aktívne pomáha v boji proti koronavírusu . Robí osvetu o ochorení COVID-19 aj o vakcinácii a to nielen v médiách, ale aj na školách či vo firmách. Okrem toho začiatkom roka 2022 ohlásil prelomové zistenie. Terapeutické monoklonálne protilátky, ktoré vytvorili na ústave sú účinné aj proti najnovšiemu variantu Omikron. Túto slovenskú štúdiu čoskoro uverejní aj portál EBioMedicine, ktorý je elektronickou verziou vedeckého časopisu The Lancet. Počúvajte a dozviete sa viac ;-) Prajeme príjemné počúvanie!
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.