126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Nov 26, 2021
#27 Martin Palou • Dnes už dokážme recyklovať celú budovu
Friday Nov 26, 2021
Friday Nov 26, 2021
V roku 2020 boli vo svete vyprodukované viac než 4 miliardy ton betónu. Pri takomto objeme vznikajú až 3,2 miliardy ton emisií CO2, čo je ekvivalent produkcie oxidu uhličitého zo 6 miliónov áut. Výzvou pre vedcov je nájsť nové ekologickejšie spôsoby výroby betónu. Jedným zo svetových expertov v tejto oblasti je profesor Martin Palou z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. Vďaka jeho vedeckým výsledkom sa na Slovensku už viac ako 10 rokov vyrába cement s najnižšími emisiami CO2 na svete.
Vypočujte si našu najnovšiu epizódu, v ktorej profesor Palou povedal viac o tom, ako sa mu to podarilo. Reč bola aj o klimatickej konferencii v Glasgowe, o príležitostiach, ktoré prinesie transformácia SAV a prezradil aj to, ako v roku 1986 prišiel z Čadu do Československa a ako vnímal spoločenské udalosti a zmeny, ktoré nie dlho po tom v krajine nastali.
Prajeme príjemné počúvanie 😊
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.