126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Oct 29, 2021
Friday Oct 29, 2021
Archeológia je detektívka, ktorá v detstve fascinuje nejedného malého bádateľa či bádateľku. Tentoraz sme si do podcastu zavolali riaditeľa Archeologického ústavu SAV docenta Mateja Ruttkaya, pre ktorého sa tento vedný odbor stal celoživotnou vášňou.
S moderátorkou Soňou G. Lutherovou sa rozprávali aj o tom, ako rýchlo sa archeologické objavy dostanú (alebo aj nedostanu?) do učebníc, o tom, že čistá archeológia len s metličkou a lopatkou už neexistuje a ako slovenskí archeológovia využívajú najmodernejšie technológie.
Dozviete sa aj to, ako odborníci vnímajú fenomén hľadačov pokladov, čo skúmajú slovenskí archeológovia na kuvajtskom ostrove Failaka. Reč bola aj o vzťahu archeológie a developerských projektov, o najvýznamnejších hradiskách na Slovensku a o fascinujúcom projekte HISTOGENES, ktorý bude v oblasti stredného Podunajska po genetickej stránke komplexne skúmať väzby 6000 hrobov z obdobia včasného stredoveku. 600 z nich bude aj z územia Slovenska.
Prajeme príjemné počúvanie! 😊
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.