126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Oct 15, 2021
#24 Róbert Sabo • Moje malé výskumné výzvy sa mi plnia
Friday Oct 15, 2021
Friday Oct 15, 2021
Pred niekoľkými rokmi potrebovali slovenské telekomunikačné spoločnosti vyriešiť otázku, ako by mohli byť SMS správy doručované aj na pevné linky. Vtedy im pomohli odborníci zo Slovenskej akadémie vied, ktorí vytvorili počítačový program schopný prečítať text a dokonca aj smajlíkov :).
Tomuto výskumu sa venujú vedci a vedkyne z Oddelenia analýzy a syntézy reči na Ústave informatiky SAV. Učia počítače rozumieť ľudskej reči, rozprávať a rozoznávať hovoriaceho a emócie v jeho hlase. Vďaka ich rozpoznávaču a syntetizátoru reči si napríklad nevidiaci na ŽST v Spišskej Novej Vsi môžu jednoducho zistiť aktuálne odchody a príchody vlakov, deti a rodičia vychutnávať interaktívne čítanie rozprávok, na súdoch sa zjednodušil prepis zápisníc. V budúcnosti sa môže zvýšiť bezpečnosť v leteckej doprave alebo budeme mať mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej jednoducho zistíme či máme nábeh na Alzheimerovu chorobu.
Aj o tom vám viac v najnovšej epizóde nášho podcastu prezradí Robert Sabo, jazykovedec, ktorý svoje uplatnenie našiel v oblasti informatiky.
Prajeme príjemné počúvanie! :)
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.