126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Sep 17, 2021
#22 Martin Venhart • O atómových jadrách máme zatiaľ málo presných dát
Friday Sep 17, 2021
Friday Sep 17, 2021
Predstavte si štadión vo Wembley ako jeden atóm. Viete, aké veľké by bolo jeho jadro? Asi ako hlavička špendlíka zapichnutého v strede trávnika. Práve tento kvantový svet je predmetom výskumu najlepšieho experimentálneho jadrového fyzika na Slovensku Martina Venharta z Fyzikálneho ústavu SAV.
Vypočujte si 23. epizódu nášho podcastu a dozviete sa aj to, že atómové jadrá nie sú guľaté, ale majú rôzne zaujímavé tvary, ako ich vedci môžu študovať, prečo je tento druh výskumu dôležitý, ale aj to, ako si slovenskí fyzici zo SAV poradili v CERNe pri nebezpečných situáciách v rádioaktívnom prostredí.
Doktor Venhart je okrem vedeckej práce zapojený aj do riadenia SAV ako podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied. V podcaste nám prezradil, prečo sa do takejto pozície prihlásil, čo pre neho znamená popularizácia vedy a popísal neuveriteľnú náhodu, ktorá sa mu v živote stala a nasmerovala ho na výskumný program, ktorý spolu s kolegami na ústave realizuje.
Prajeme príjemné počúvanie! : )
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.