126.9K
Downloads
92
Episodes
Slovenská akadémia vied spustila v septembri 2020 svoj vlastný vedecký podcast. Každé dva týždne predstavuje poslucháčom a poslucháčkam jednu zaujímavú osobnosť zo SAV-ky. Poslucháčom sa od začiatku prihovárali viacerí moderátori a moderátorky z radov SAV. Podcast moderátorsky odštartovala Lucia Molnár Satinská z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. Vystriedal ju moderátorský tandem Soňa G. Lutherová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., a Peter Boháč z Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. Moderátorov v tretej sérii podcastu doplnila Klara Kohoutová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prinášala podcasty z prostredia vedeckých pracovísk v Košiciach, Zvolene a Starej Lesnej. Vo štvrtej sérii sme podcast začali nahrávať v nových priestoroch, v nahrávacom štúdiu SAV a pribudla ďalšia technická novinka – možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála SAV. V piatej sérii podcastu (od septembra 2024) sa s moderátorom Petrom Boháčom strieda hovorkyňa SAV Monika Tináková. Na Slovenskej akadémii vied pôsobia úžasní vedci a vedkyne a pracujú na zaujímavých témach aj v špičkových svetových tímoch. Započúvajte sa do ich príbehov a spoznajte ich fascinujúce výskumy. Ak sa s nami chcete spojiť, zanechať nám svoj odkaz, podnet, pripomienku či pozdrav, môžete tak urobiť na adrese podcast@savba.sk Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! : )
Episodes
Friday Jun 25, 2021
#20 Imrich Barák • Bez spolupráce sa nedá robiť svetová veda
Friday Jun 25, 2021
Friday Jun 25, 2021
Hosťom poslednej epizódy Vedeckého podcastu SAV pred prázdninovou prestávkou bol mikrobiológ, odborník na bakteriálne nanotrubice, spoluzakladateľ iniciatívy Veda chce žiť a vášnivý stolnotenista a hráč plážového volejbalu Imrich Barák z Ústavu molekulárnej biológie SAV.
Vo vede to tak býva, že tie najväčšie objavy prichádzajú nečakane, náhodou alebo "omylom". Je to aj prípad doktora Baráka, ktorý podobným spôsobom prišiel k významnému objavu, ktorý súvisí s umieraním buniek.
Okrem toho nám prezradil, prečo sa rozhodol vrátiť z USA naspäť na Slovensko, prečo sa ako vyštudovaný jadrový chemik napokon začal venovať mikrobiológii, aký výskum súvisiaci s liečbou COVID-19 na ústave realizuje, čo podľa neho slovenskej vede najviac chýba a ako môže mať aj základný výskum veľký presah do praxe.
Prajeme príjemné počúvanie a dopočutia v septembri - v novej sérii rozhovorov s vedeckými osobnosťami Slovenskej akadémie vied! :)
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.